logo Spojenej školy, Svidník Spojená škola, Základná škola a Obchodná akadémia, Svidník znak SR
MLÁDEŽ A TRADÍCIE OTVÁRAJÚ HRANICE
logo Norway Grants Podprojekt je financovaný prostredníctvom
Nórskeho finančného mechanizmu a ŠR SR
logo NPOA
Aktivity projektu:
Spojená škola, Základná škola a Obchodná akadémia, Svidník
v rámci blokového grantu NFM SK 0056 „Otvárame dvere pre nové možnosti spolupráce“
realizuje podprojekt: MLÁDEŽ A TRADÍCIE OTVÁRAJÚ HRANICE

Študenti Spojenej školy pokračovali v otváraní hraníc

K posledným aktivitám projektu patrí poznávací pobyt skupiny slovenských mladých ľudí na Ukrajine, ktorý sa uskutočnil 20.22. septembra 2010. Tieto tri dni postačovali k tomu, aby sa študenti Spojenej školy vo Svidníku oboznámili so životom a podmienkami našich partnerských priateľov a načerpali bohaté poznatky a spoznali tradície tejto zaujímavej krajiny.

O pobyte sa vyjadrila Ing. Zuzana Bilá, asistent manažéra projektu. "Mnohí sa pýtajú prečo práve Ukrajina? Povedali sme si, prečo nie! Veď tradíciami a zvyklosťami sú našej krajine podobné, predovšetkým pre staršie generácie." Keďže i my, mládež, chceme poznať tieto zvyklosti, možnosť zúčastniť sa na výmennom pobyte na Zakarpatskej Ukrajine, bola pre nás veľmi lákavá. S úsmevom na tvári a s očakávaním nových zážitkov sme sa vydali pozrieť priateľov Ukrajincov a spoznať ich život.

Cestou sme obdivovali veľkolepé stavby, honosné chrámy i typickú architektúru striedajúcu sa s moderným štýlom budov. Ubytovanie nám poskytol hotel Zakarpatja, ktorý nás očaril svojimi 13 poschodiami. V priebehu pobytu nám bolo dopriate ochutnať všetky tradičné ukrajinské i ruské jedlá, kde nesmel chýbať boršč, či soľanka, pravá smotana a prírodné čerstvé džúsy z ovocia.

Prvý deň sme navštívili základnú školu v Ruských Komárovciach, kde nás privítali chlebom a soľou, tak ako sa na Slovanov patrí. Skromnosť povýšili nad materiálne hodnoty a program, ktorý nám pripravili, chytil každého za srdce. Svoj talent, predovšetkým spev a tanec, úsmevne kombinovali s vďačnosťou. Večer sme strávili hrami a zábavou, v spoločnosti ukrajinských študentov, v krásnom prostredí luxusného hotela.

Druhý deň nás čakala exkurzia po Zakarpatskej oblasti, ktorou nás prevádzal skúsený historik. Navštívili sme mesto Mukačevo, rôzne hrady a zámky, kúpele a prírodne pamiatky. Oslovila nás aj história a miestne legendy, ktoré dodali tejto turistike pútavú a záhadnú atmosféru. Po výdatnej večeri nás ukrajinskí priatelia sprevádzali previedli prekrásnou večernou panorámou mesta Užhorod.

Záver výletu patril návšteve Užhorodského technikumu, kde sme mali možnosť nahliadnuť do vyučovacieho procesu miestnych študentov. Výlet na Ukrajinu by nebol kompletný, keby sme nenavštívili aj miestne vychýrené trhy, kde si každý prišiel na svoje. Po návrate domov, nám všetkým prišlo akosi ľúto, že tieto úžasné tri dni tak rýchlo zbehli.

Chceli by sme sa za ne poďakovať celému kolektívu ľudí, ktorý nám skvelou organizáciou umožnili spoznať krajinu Zakarpatskej Ukrajiny, navštíviť priateľov a upevniť putá, ktoré sme nadviazali pri ich návšteve u nás.

Ďakujeme za krásne úsmevy a za slová, ktoré nám boli povedané. Ale predovšetkým veľké poďakovanie patrí RNDr. Márii Makutovej, v ktorej skrsla iskierka takejto úžasnej myšlienky a postupne ju dokázala, spolu s tímom zanietených ľudí, zrealizovať do zážitkov, pre nás tak náučných a nezabudnuteľných, ktoré sa nám určite zapíšu do pamäti.

Barbora Hríbiková a kol. 3.HA

Partneri projektu:
HA Prešov

POS Svidník

Užhorodský komercijný
technikum
Ruskokomarivská
všeobecno-vzdelávacia
škola I. - III. stupňa
Aktualizácia: 3. 11. 2010
dzumar@centrum.sk