Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Sobota, 26. September 2020

Dnes má meniny Edita
Zajtra má meniny Cyprián

Kde nás najdete


(NE)BEZPEČNE V SIETI PDF Tlačiť E-mail
Štvrtok, 19 Október 2017 08:43

(NE)BEZPEČNE V SIETI

Vo štvrtok 12. októbra 2017 sa naši tretiaci a štvrtáci z obchodnej akadémie zúčastnili diskusných workshopov, uskutočnených v rámci informačno-vzdelávacej kampane pod názvom „(Ne)bezpečne v sieti“, ktorú organizuje Centrum pre podporu neformálneho vzdelávania (CeNef) z Prešova. Ich témou bolo bezpečné využívanie internetu a novodobých informačných a komunikačných technológií, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného života mládeže.


V rámci neformálnych diskusných stretnutí boli stredoškolákom poskytnuté informácie nielen o výhodách, ale aj o rizikách on-line prostredia. Profesionálni lektori Ľuboš Marcinek a Ján Smatana prostredníctvom rôznych aktivít, vedených neformálnym spôsobom vzdelávali našu mládež v téme kritické myslenie a rozpoznanie nenávistných prejavov na internete.

Cieľom podujatia bolo motivovať  a šíriť povedomie a myšlienky kritického myslenia, ktoré je v súčasnej spoločnosti veľmi potrebné, aby mladí dokázali odolávať rôznym formám extrémizmu, neznášanlivosti nielen vo virtuálnom svete a zároveň posilniť formovanie ich hodnôt, zodpovednosti a tolerancie.

„Vedieť analyzovať, hodnotiť a selektovať informácie, kriticky posúdiť mediálne výstupy, odlišovať dôveryhodné fakty od poloprávd a klamstiev je, pre mladého človeka v dnešnej hektickej dobe, kľúčová kompetencia pre jeho ďalší osobný i profesionálny rozvoj“, skonštatoval odborník na mládežnícku politiku Ľuboš Marcinek.

Účastníci workshopov sa okrem iného dozvedeli, že kyberšikanovanie, teda opakované a zámerné správanie, ktorého cieľom je vysmievať sa, ubližovať a ponižovať ostatných na internete, sa od iných foriem šikanovania odlišuje tým, že:

  • si dokáže nájsť oveľa väčšie publikum,
  • často zostane nevyriešené,
  • obeť sa pred agresorom nedokáže skryť ani utiecť.

Projekt „(Ne)bezpečne v sieti“ je financovaný z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Z. Kožlejová

 

Projekt INTERREG

Projekt INTERREG V-A Poľsko-Slovensko
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist